Virtuální servery - Nejčastější dotazy

Na této stránce naleznete nejčastěji kladené dotazy k virtuálním serverům od ASPone. Odpověď na Váš dotaz můžete také nalézt na wiki.aspone.cz.

Obecné informace

 • Co je to VPS server?

  VPS (Virtual Private Server) je virtuální server přímo vytvořený na fyzickém serveru. VPS servery neboli Virtuální Privátní servery jsou vhodnou alternativou pro ty, kterým již nestačí klasický sdílený webhosting. Zákazník získává plnou kontrolu nad svým serverem, na kterém si může nastavit vše podle svých potřeb nebo provozovat jakoukoliv aplikaci. Tato služba je ideální řešení pokud nechcete vkládat vetší finanční prostředky do vlastních fyzických (dedikovaných serverů).

  V rámci služby VPS získáte kompletní a zcela nesdílený systém. Je tedy jen na Vás, jaké aktualizace a software si na server nainstalujete.

 • S kolika dalšími lidmi se dělím o fyzický server?

  Vše záleží na konkrétním fyzickém serveru a konfiguraci jednotlivých VPS serverů, ale vždy máte k dispozici celý pronajatý výkon (nedělíte se o něj s ostatními).

 • Je možná migrace na vyšší variantu VPS či dedikovaný server?

  Ano, kdykoliv je možné změnit variantu na vyšší a to zdarma. Jakákoliv změna vyžaduje krátký restart serveru.

  Pokud Vám již virtuální server po výkonnostní stránce nevystačuje, můžete přejít na vlastní fyzický (dedikovaný) server, který Vám připravíme přesně dle Vašich potřeb a požadavků.

 • Lze u zakoupeného serveru navýšit výkon (RAM, velikost HDD, počet IP adres)?

  Ano, kdykoliv je možné změnit variantu serveru na vyšší, popřípadě výkon serveru upravit přesně dle Vašich potřeb. Jakákoliv změna vyžaduje krátký restart serveru. Pokud máte zájem o navýšení serveru (paměť RAM, diskového prostoru HDD, počtu IP adres, apod.), neváhejte nás kdykoliv kontaktovat.

 • Co znamená pojem "Managed"?

  Pokud si se správou serveru zákazník neví rady, může využít naší nabídky Managed služby. Tato služba zahrnuje kompletní správu serveru našimi administrátory, kdy se o správu (aktualizace, zálohování, apod.) a běh Vašich aplikací na serveru staráme my. V případě zájmu o více informací nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přístup k VPS

 • Jakým způsobem se na VPS server připojit?

  Po zakoupení VPS od nás automaticky dostanete přihlašovací údaje v podobě zřizovacího emailu, ve kterém najdete všechno potřebné (IP adresa, login a heslo).

  Vzdálené připojení na server můžete provést za pomoci Vzdálené plochy. Konzoli můžete spustit dvěma způsoby:
  1. způsob: Start -> Všechny Programy -> Příslušenství -> Připojení ke vzdálené ploše.
  2. způsob: Start -> Spustit a zde napište "mstsc" (bez uvozovek).

  Po zobrazení okna vzdálené plochy zadejte např. IP adresu serveru, přihlašovací jméno a heslo, které Vám bylo zasláno ve zřizovacím emailu.

 • Neznám heslo do serveru, co mám dělat?

  Veškeré přístupové údaje Vám byly zaslány ve zřizovacím emailu v den zřízení serveru. Pokud jste si heslo změnili a již jej neznáte, stává se server z naší strany nedostupný (black box). Prolomení / změna hesla je relativně složitá věc (do Vaší VPS jako takové nemáme přístup a nijak nezasahujeme). V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Správa VPS

 • Kdo všechno má přístup k serveru a jeho správě?

  Ke správě serveru má přístup pouze jeho vlastník (zákazník). My do serveru nemáme přístup a ani nijak do jeho nastavení nezasahujeme (vše je na zákazníkovi). Případné požadavky provádíme na základě autorizovaného požadavku přímo zákazníkem.

 • Mohu server spravovat přes Klientskou sekci?

  Ano, Klientská sekce nabízí pokročilou administraci Vašeho serveru. Získáte zde základní informace o serveru, jeho platební období, přehled fakturace s možností stáhnutí dokladů a jiné užitečné funkce zahrnující administraci serveru (restart, reset, spuštění, vypnutí a další unikátní funkčnosti).

 • Jak je možné server restartovat?

  Server je možné restartovat přímo v Klientské sekci. Pokud vlastníte starší variantu VPS serveru, restart Vám provedeme na základě autorizovaného požadavku přímo my.

 • Firewall, přístupové porty do serveru

  Jelikož VPS běží na Windows Server 2008, tak firewall je již integrovanou součástí Windows. Můžete si tak jednoduše pomocí grafického rozhraní ve správě firewallu nastavit jaké porty, IP adresy, chcete ke službě VPS povolit a jaké zakázat. U této služby se předpokládá správa serveru kvalifikovanou osobou (veškeré nastavení webového serveru a serveru samotného si provádí zákazník sám).

 • Nevím si s administrací serveru rady, nabízíte Managed VPS?

  U této služby se předpokládá správa serveru kvalifikovanou osobou. Veškeré nastavení webového serveru a serveru samotného si provádí zákazník sám, a proto jsou znalosti a zkušenosti v tomto směru více než důležité.

  Pokud si se správou serveru nevíte rady, můžeme Vám nabídnout práci našich administrátorů, tzv. Managed službu k VPS, kdy se o správu a běh Vašich aplikací na serveru staráme my. V případě zájmu o více informací nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

 • Je zálohování serveru v ceně?

  Ne, VPS servery nijak nezálohujeme. K serverhostingovým službám nabízíme zálohování pouze jako doplňkovou službu. K dispozici dostanete objednaný prostor (přístup pomocí FTP) a je jen na Vás, jak často si budete na tento prostor zálohy odkládat (data, konfigurace, apod.).

Technická podpora

 • Je k VPS serveru technická podpora?

  Ke správě serveru má přístup pouze jeho vlastník (zákazník). My do serveru nemáme přístup a ani nijak do jeho nastavení nezasahujeme (vše je na zákazníkovi). Proto je velmi obtížné Vám s případnými problémy pomáhat. Můžeme Vám však nabídnout práci našich administrátorů, kteří Vám za hodinovou sazbu (po zaslání přístupových údajů do serveru) mohou pomoci. V případě zájmu nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

 • Co to je Managed VPS?

  Pokud si se správou serveru zákazník neví rady, může využít naší nabídky Managed služby. Tato služba zahrnuje kompletní správu serveru našimi administrátory, kdy se o správu (aktualizace, zálohování, apod.) a běh Vašich aplikací na serveru staráme my. V případě zájmu o více informací nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.